ZAŚCIANKI
ul. Szosa Baranowicka 39
15-521 Białystok
Tel. / fax 85 6523 503 wew. 29
tel. kom. 604 914 875
e-mail clo@lasbud.bialystok.pl

● KIERMASZ JESIENNY „LAS BLIŻEJ NAS”

W dniach 4 – 5 października odbył się X Kiermasz „Las Bliżej Nas”. Na dwa dni zjechali się do nas wystawcy z całej Polski, by zaprezentować wyhodowane przez siebie odmiany roślin. Nasze oczy cieszyły przepiękne byliny, krzewy i drzewa. Na stoiskach można było kupić także produkty regionalne oraz swojskie wędliny, sery, pieczywo i miód. Dzieci znalazły również coś dla siebie - zajadały się watą cukrową a czas umilały gliniane śpiewające ptaszki.

Mieszkańcy Białegostoku i okolic nie zapomnieli oczywiście o temacie przewodnim kiermaszu – „Przynieś makulaturę – odbierz drzewko”. Za 4 kg makulatury można było otrzymać jedno drzewko . Piękne sadzonki dębów, bukszpanów, sosen, świerków i innych roślin wyhodowanych przez Nadleśnictwa RDLP Białystok cieszyły się dużym powodzeniem wśród odwiedzających.

Chcielibyśmy docenić zaangażowanie naszych pracowników, którzy dołożyli wszelkich starań by służyć pomocą w wyborze roślin, doradzić w zakresie pielęgnacji oraz w jak najsprawniejszym zdaniu makulatury i odbiorze sadzonek. Bezpłatnie można było również skonsultować się z architektem krajobrazu.

Dziękujemy serdecznie za obecność na Kiermaszu i zapraszamy na kolejny - już wiosną.
Obejrzyj foto relację tutaj.


● TRAWA W ROZMIARZE XL

Schować się przed wzrokiem ciekawskich we własnym ogrodzie? Wygrzewać się na tarasie wsłuchując się w szum traw? Jeżeli właśnie tego oczekujemy od chwili relaksu powinniśmy w naszym ogrodzie znaleźć miejsce dla jednej z piękniejszych i wyższych traw, Miskanta Olbrzymiego (Miscanthus giganteus). Ogromne pojedyncze kępy to piękna dekoracja ogrodu, natomiast sadzone w grupach stworzą sezonowy żywopłot.

Miskant olbrzymi (czasami zwany trzciną chińska bądź trawą słoniową) to trawa wieloletnia, szybko rosnąca, osiągająca wysokość 2,5-3m. Przez lato oko cieszyć będą długie, silne liście z białym pasem a jesienią pojawią się okazałe kwiatostany, które zachwycać będą nas aż do wiosny. Trawa ta jest odporna na niskie temperatury jednak w pierwszych latach warto ją zabezpieczyć przed zimą. Preferuje stanowiska słoneczne, glebę sucha lub umiarkowanie wilgotną, przepuszczalną. Nie toleruje jedynie gleby podmokłej.


● FESTYN ETNOGRAFICZNY „SMAKI PODLASIA”

W Białostockim Muzeum wsi w niedzielę 6 lipca 2014r odbył się festyn etnograficzny „Smaki Podlasia”, w którym uczestniczyło wielu wystawców, w tym także Centrum Leśno – Ogrodnicze. Nasi koledzy zaprezentowali część pokaźnej kolekcji bylin, traw ozdobnych i borówek. Odpowiadaliśmy na różne Państwa pytania dotyczące roślin, ich pielęgnacji, a także możliwości projektowania i zakładania ogrodów.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z pełną ofertą roślin w Centrum Leśno – Ogrodniczym w Zaściankach. Każdy znajdzie tu coś interesującego.


● INNA NIŻ WSZYSTKIE

Osoby kochające ogrody, w miejscach zacienionych posadziły już na pewno niejedną funkię. Są to rośliny ozdobne ze względu na swoje duże, rozłożyste liście o różnych kolorach. Niedawno w naszym Centrum pojawiła się jakże urocza miniaturka Funkia Stiletto, dorastająca do 15 cm wysokości i 30 cm szerokości. Nietypowo jak na funkie ma ona pofalowane wąskie, sztyletowate liście. Fioletowo-lawendowe delikatne kwiaty ukazują się w lipcu. Roślina ta idealnie rozwija się w cieniu i półcieniu, na glebach żyznych, próchnicznych i umiarkowanie wilgotnych.


● KOMAROM PRECZ!

W letnie, ciepłe wieczory każdy z nas lubi odpocząć na werandzie czy urządzić grilla dla znajomych. Niestety są owady, które skutecznie uprzykrzą nam ten czas…Komary. Jak się ich pozbyć? Przede wszystkim posadzić rośliny, których zapach skutecznie je odstraszy.

Oto zestaw niektórych roślin, które dzięki swoim olejkom eterycznym pomogą nam chociaż w części pozbyć się „latających nieproszonych gości”:

Kocimiętka

Bardzo dekoracyjna bylina o niebiesko – fioletowych kwiatach, komary odstraszy natomiast przyciągnie do naszego ogrodu koty, które za tą rośliną przepadają.

Geranium czyli bodziszek

Bardzo ozdobna roślina o kwiatach różnego koloru w zależności od odmiany. Z powodzeniem można ją hodować w ogrodzie lub na tarasie, gdzie oprócz komarów odstraszy również meszki.

Lawenda

Często uprawiana na słonecznych tarasach i ogrodach. Jej przyjemny zapach zwabia osy i pszczoły natomiast odstrasza komary oraz mole.

Żeniszek

Roślina ta wydziela zapach szczególnie niemiły dla komarów, przez co jest używana przy produkcji wielu produktów antykomarowych.

Pysznogłówka

Sposób jej działania jest taki, że wydziela zapach tak mocny, iż maskuje zapach ofiar komarów. Dodatkowo z wysuszonych liści pysznogłówki można parzyć aromatyczną herbatkę.

Bazylia

Jej aromatyczne liści wykorzystujemy zazwyczaj w kuchni, natomiast posadzona w dużych kępach, w miejscach gdzie jej zapach będzie się swobodnie unosił, odstraszy komary.

Komarzyca

Roślina ozdobna głównie z dwukolorowych liści, które zawierają nieprzyjemne komarom olejki eteryczne. Można je posadzić w skrzyniach, donicach wiszących, przy ścianach czy murkach.

Surmia bignoniowa czyli katalpa

Drzewko dorastające do kilku metrów, wymagające słonecznego miejsca. Wydziela olejki odstraszające komary.